niedziela, 16 listopada 2014

Skąd się bierze zgaga - przyczyny

Zgaga jest dolegliwością związaną z przewodem pokarmowym. Objawia się uczuciem kwaśności, cofaniem się pokarmu oraz uczuciem swoistego pieczenia w gardle. A skąd się zgaga bierze? O przyczynach jej powstawania we wpisie poniżej. 

W przypadku, gdy zgaga nie występuje zbyt często, to jest ona normalnym odzewem naszego organizmu po zjedzeniu ciężkostrawnego i sporego dania. Jednak kiedy problem staje się permanentny, to zgaga może stanowić jeden z objawów refluksu żołądkowego.

Zgaga pojawia się w momencie, gdy do przełyku cofają się soki żołądkowe. Jest to bezpośrednia przyczyna jej powstawania. Znajduje się w nich między innymi kwas solny, który jest odpowiedzialny za specyficzne, nieprzyjemne uczucie.

Do zgagi prowadzi złe odżywianie się. Nie pomagają: mocno przetworzona żywność z wieloma substancjami konserwującymi, tłuste jedzenie, ostre jedzenie, napoje oraz - o czym niewiele osób wie - pomidory. Oprócz tego, zgagę może powodować przejedzenia.

W powyższych przypadkach, zgaga ma charakter reakcyjny (reakcja organizmu na dostarczony pokarm). Oprócz takich przypadków, zgaga może mieć też charakter objawowy. Chorobą, która objawia się zgagą jest refluks żołądkowo-przełykowy. Jest on związany z nieprawidłową pracą zwieracza przełyku. Refluks od zwykłej zgagi można łatwo odróżnić - jeśli zgaga towarzyszy nam nie tylko po ciężkostrawnych posiłkach, ale i w momencie gdy nasza dieta jest dobrze zbilansowana, to wtedy zgaga jest objawem refluksu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz